Що ж таке мінерал сапоніт і де його можна застосовувати?

 • Листопад 3, 2016
 • В умовах зростаючої уваги до питань екології все більш актуальною стає проблема збереження навколишнього природного середовища, а також його відновлення на основі широкомасштабного використання дешевої, доступної, ефективної та екологічно чистої сировини, яка сприяє покращенню агрохімічних властивостей ґрунтів, поглинанню та виведенню з організму тварин та людини різних шкідливих та токсичних речовин та домішок.
  Одним з таких природних утворень є сапонітова глина – новий вид унікальної нетрадиційної мінеральної сировини багатогалузевого використання, родовище якої (Варварівське) вперше в світовій практиці розвідано на півночі Хмельницької області України.
  Сапоніт (від лат. sapo, родовий відмінок saponis мило) – мильний камінь, мінерал з підкласу шаруватих силікатів, групи монтморилоніту.
  Сапоніт – природний сорбент, володіє високими адсорбційними іонними іонообмінними, каталітичними та фільтраційними властивостями.
  Порода сапоніту – аргилітоподібний мінерал темно-червоного, іноді темно-рудого кольору, без запаху і смаку.
  Мінерал сапоніт відноситься до групи триоктаедричних магнієвих смектитів, з відносно великою кристалічною решіткою. Сапоніт Варварівського родовища є різновидом великого сімейства бентонітів і відноситься до групи монтморилонитів, з більш високим вмістом магнію MgO, в якому алюміній Al3 + майже повністю заміщений на магній Mg2 +, а кремній Si4 +, частково заміщений Al3 +.
  Унікальність Варварівського родовища, зокрема, полягає в тому, що вперше в світі було відкрито і детально вивчено настільки велике родовище сапоніту, затверджені балансові запаси якого складають понад 34 млн. тонн. Сумарні ж прогнозні ресурси всіх апробованих ділянок сапонітових глин на півночі Хмельницької області складають понад 300 млн. тонн.
  Мінерал сапоніт можна застосовувати в різних сферах, а саме:

  • сільське господарство (виробництво мінеральних добавок до кормів, сприяють підвищенню ефективності відгодівлі ВРХ, свиней, птиці та інших тварин; виробництво органо-мінеральних добрив підвищують врожайність культур; меліорація ґрунтів; детоксикація техногенно і радіаційно-забруднених ґрунтів; природний консервант для силосних кормів; засіб для збільшення термінів зберігання коренеплодів; природний засіб консервування вологого зерна кукурудзи, пшениці, ячменю та ін.);
  • Екологія (оздоровлення і відновлення ґрунтів, очищення стічних і промислових вод, уловлювання газів, усунення запахів, нейтралізація розливів нафтопродуктів, сорбція важких металів, радіонуклідів та токсикантів);
  • Харчова промисловість (очищення рідких харчових продуктів від солей важких металів і радіонуклідів; харчові добавки та ін.);
  • Медицина і косметологія (сировина для медичних (ентеросорбенти) і косметичних засобів і препаратів).

  У тваринництві та птахівництві мінерал сапоніт використовується як кормова добавка або засіб (компонент) для виробництва комбікормів. Він покращує обмінні процеси, підвищує перетравність і засвоюваність корму, знижує концентрацію аміаку, мікотоксинів та інших токсичних компонентів, що утворюються в організмі при травленні і життєдіяльності, а також важких металів, мікотоксинів, радіонуклідів та інших токсикантів, що надходять з кормом; у птиці регулює співвідношення кальцію і натрію та покращує насичення організму залізом. При внесенні в підстилку тваринам сапоніту, поліпшуються гігієнічні умови (знижується концентрація аміаку та інших шкідливих газів, зменшується неприємний запах) в приміщеннях де утримуються тварини та птиця.
  Збагачення піщаних і дерново-підзолистих ґрунтів сапонітом обумовлює істотне підвищення наступних властивостей:
  -Фізико-хімічних (оптимізується кислотність);
  -Фізичних (збільшується ємність поглинання);
  – Водно-фізичних (запаси продуктивної вологи виростають на 30-55%);
  – Агрохімічних (збільшується вміст рухомих форм азоту, фосфору, калію).
  Київським інститутом удосконалення лікарів проведені дослідження і підтверджена можливість використання активованого сапоніту в якості основи для виготовлення ентеросорбентів, призначених для виведення з організму людини солей важких металів, радіонуклідів та патогенних мікроорганізмів (вірусів поліомієліту, гепатиту А, кишкової палички, стафілококу, та ін.).

   

  Напишіть відгук

  Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *