Грязелікування

 • Липень 5, 2016
 • 502Грязелікування (пелоїдотерапія від грец. pelos – мул, глина і therapia – лікування) можна віднести до самих древніх способів лікування, які і в наш час незважаючи на успіхи медицини, не завжди може бути замінено іншими лікувальними прийомами і успішно застосовуватись  для терапії різних захворювань .
        Метод лікування заснований на застосуванні грязей мінерально-органічного походження та грязеподібних речовин ( глини і ін.), лікувальну дію яких зумовлено впливом температурного і механічного факторів, природними фізичними властивостями і хімічним складом. Лікування проводять в основному на курортах , розташованих поблизу родовищ лікувальних грязей . В Україні найбільш часто застосовують сірководневі мулові грязі ( донні відкладення сольових водойм.      Лікувальні грязі складаються з грязьового розчину, остову і т.зв. колоїдного комплексу. Грязьовий водний розчин мінеральних і органічних речовин у різних грязей різний.  Грязелікування стимулює обмін речовин, сприяє розсмоктуванню вогнищ запалення. Покращуючи живлення тканин, викликає розм’якшення рубців, прискорює процес зрощення кістки після перелому і збільшує обсяг рухів у суглобах, покращує роботу надниркових залоз. Лікувальна грязь має протимікробну дію: прикладена до шкіри або слизових оболонок, поглинає бактерії які містяться на їх поверхні; в грязі присутні також речовини типу антибіотиків .
  В якості процедур використовують грязьові ванни і аплікації,компреси . Найбільшого поширення набули місцеві (часткові ) грязьові аплікації , при яких бруд порівняно густої консистенції наносять на будь-яку частину тіла . Прояв реакції організму в цьому випадку обумовлено не тільки температурою і фізико – хімічними властивостями грязі , але і площею грязьовий аплікації, а також місцем її накладення , наприклад , на рефлексогенні зони (” комірцеву ” і ” трусіковую ” , деякі ділянки верхніх і нижніх кінцівок ). Великі за площею аплікації роблять більш інтенсивну дія на організм.      У гінекологічній практиці аплікації грязі на область живота і таза (т.зв. полутруси або труси) нерідко поєднують з піхвовими грязьовими тампонами, які призначають і окремо і як самостійну процедуру. При хронічних запальних захворюваннях прямої кишки (проктит, парапроктит) і запальних процесах чоловічих статевих органів (простатит, епідидиміт, фунікуліт), а також захворюваннях статевих органів у жінок, рідше при деяких захворюваннях кишечника (наприклад, при спастичному коліті) призначають грязьові тампони в пряму кишку.      Існують методи одночасного впливу на організм лікувальною гряззю і електричним струмом.      До таких методів належать гальваногрязелікування, електрофорез грязьового розчину, грязелікування в поєднанні з індуктотермією та ін. Ці процедури дають на організм складний вплив, обумовлене дією на рецептори шкіри лікувальної грязі і електричного струму, а також надходженням в організм хворого терапевтично активних хімічних речовин, що містяться в бруду .
  Не рекомендується в один день поєднувати грязелікування з загальними водними, світловими і сонячними ваннами і іншими процедурами , здатними привести до перегрівання або охолодженню організму. Грязелікування входить в комплексну терапію хронічних захворювань опорно-рухового апарату, при лікуванні ускладнень після травм кінцівок і хребта, особливо що супроводжуються обмеженням рухливості; а також наслідків захворювань і травм периферичної та центральної нервової систем, хвороб жіночих і чоловічих статевих органів, деяких захворювань органів травлення, периферичних судин (флебіт, наслідки тромбофлебіту і ін.); залишкових явищ після опіків і відмороженні, хронічних бронхітів і пневмоній.     Не завжди хворі розуміють механізм впливу лікувальної грязі на організм людини, тому вкрай важливо точно виконувати призначення лікаря. Вплив грязьовий аплікації, як правило, поширюється широко за межі місця безпосереднього контакту з організмом людини і зачіпає дуже багато органів і системи. Важливо не допустити “зриву” адаптації, коли замість доброчинної стимуляції обмінних процесів в організмі розвивається стресова реакція. Саме тому в практиці грязелікування, виключно обережно застосовується, методика, коли бруд наноситься на всю поверхню тіла.

  Процедура грязелікування       Лікування з використанням грязей проводиться найрізноманітнішими методами . Найбільш популярними з них можна назвати : – грязьові аплікації- електролізи- « Єгипетський метод »- грязьові компреси. Але в незалежності від обраного лікарем методу слід дотримуватися базові правила при проведенні курсу грязелікування. 1. Перед процедурою обов’язково слід прийняти душ без миючого засобу ( мила, гелю, пінки і т.д. ), щоб очистити поверхню шкіри від забруднень і пилу. 2.Перед початком процедури слід нанести, що містять вазелін, мазі на всі місця відкритих ран або порізів. Це захистить їх від активного впливу бруду і зменшить ймовірність запалень. 3. Під час процедури слід зберігати спокій і постаратися максимально розслабитися. Така поведінка сприяє більш глибокого впливу грязей на організм, так як на поверхні шкіри не виділяється зайвий піт і жир, а значить, активні речовини набагато легше взаємодіють з клітинами. 4. Відразу після завершення процедури грязелікування слід прийняти душ без мила і насухо витерти шкіру рушником. 5. І нарешті, відразу після душу необхідно дати організму відпочити і охолонути. Проведіть в кімнаті відпочинку мінімум 15-20 хвилин перед тим як вийти на вулицю або іншими активними починаннями. 6. Під час проведення циклу процедур намагайтеся уникати використання миючих і зволожуючих засобів. Тонка плівка бруду після змивання водою все одно залишається на шкірі і має м’яку дію на організм протягом перерви між процедурами. Змив її, ви зменшите ефект від процедур. А завдавши на неї зволожуючий крем, ви все одно не отримаєте очікуваного результату, так як він не зможе проникнути на достатню глибину.  5.В період грязелікування строго заборонено вживати спиртні напої. У минулі  роки використовувалося в основному теплову дію лікувальних грязей, а з огляду на те, що грязь мула характеризується відносно невисокою теплоємністю, енергоемкость її залежить від маси нагрітого пелоїда. Тому пелоїдотерапія за традиційним методом вимагає використання значної кількості лікувальної грязі ( товщина грязьових аплікацій становить 4-6 см ).     Товщина ж, оптимальна за хімічним фактором, не перевищує 3-4 мм. Це означає, що в традиційному застосуванні більш 90 % всієї маси пелоїди працює, як звичайна грілка і лише 8 % як лікувальний засіб, що впливає на хворого хімічними і біологічними компонентами. У маєтку Nester-House  застосована методика тонкошарових грязьових компресів.

  Захворювання, показані при лікуванні грязями       1. Захворювання опорно – рухового апарату. Артрити і поліартрити нетуберкульозного походження. Артроз. Контрактури. Інфекційні неспецифічні ( ревматоїдні ) поліартрити, хвороба Бехтерева. Анкілозуючий спондилоартрит. Травматичні артрити і консолідовані переломи кісток. Наслідки обморожень . Наслідки спортивних травм. Хронічні синусити.  Остеомієліт. Сколіоз . Кіфоз . Кіфосколіоз. Реабілітація після травм.   2. Захворювання центральної нервової системи. Травматична хвороба спинного мозку. ДЦП.     3. Захворювання периферичної нервової системи. Невролгія трійчастого нерва. Неврит лицьового нерва. Поліневропатії. Клінічні прояви остеохондрозу хребта.       4. Захворювання бронхо – легеневої системи. Рецидивуючий бронхіт. Хронічна пневмонія. Часті простудні захворювання. Хронічні неспецифічні захворювання легенів.      5. Гінекологічні захворювання. Безпліддя на грунті запальних захворювань матки, придатків, недорозвинення статевих органів. Гормональне безпліддя. Периметрити. Перісальпінгіти. Спайкова хвороба. Хронічні сальпінгоофорити.     6. Захворювання чоловічої статевої сфери. Чоловік безпліддя. Хронічний епідидиміт. Орхит. Простатит. Імпотенція. Гормональна недостатність. Деякі сечостатеві хвороби ( простатит ).       7. Захворювання шлунково – кишкового тракту. Виразкова хвороба шлунка і 12 – ти палої кишки. Гастрити. Хронічні гепатити. Рубці і спайки після операції на печінці та жовчному міхурі. Спайкова хвороба. Хронічні коліти. Ентероколіти. Запори.
  8. Хвороби очей. Більма рогової оболонки. Наслідки увеїту. Хронічний блефарокон’юктівіт. Рубці століття різної етіології. Атрофія зорового нерва. Короткозорість 1-3 ступеня. Глаукома. Дистрофічних захворювань очей. Захворювання ЛОР – органів. Хронічний тонзиліт. Фарингіт. Ларингіт. Неврит слухового нерва.   9. Захворювання шкіри. Каратодермія. Целюліт. Червоний плаский лишай. Нейродерміти. Вогнищева склеродермія. Рубці різної етіології. Екзема. Вульгарний іхтіоз.

   

  Протипоказання до грязелікування – гінекологія :злоякісні та доброякісні новоутворення ( фіброми , міоми , фіброміоми ), ерозія шийки матки, які не гормональної природи полікістоз яєчників, фіброзно – кістозні мастопатії, поліпи шийки матки, ендометріоз, оперативне лікування та викидні раніше 3 місяців; – урологія :нетримання сечі в зрілому віці, аденома передміхурової залози II-III стадії, злоякісні новоутворення. Загальні протипоказання:ІХС: пороки серця в стадії декомпенсації, стенокардія напруги III-IV класу, гіпертонічна хвороба II-III стадії, постінфарктний кардіосклероз – раніше 1 року, схильність до кровотеч, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гормонозависимая бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба в стадії загострення, аутоімунний тиреоїдит, тиреотоксикоз, аденоми щитовидної залози. Гострі запальні процеси різної локалізації і хронічні у стадії вираженого загострення. Виражений загальний атеросклероз. Туберкульоз, венеричні захворювання, СНІД, імунодефіцит, лимфоаденопатии, інфекційні захворювання.

   

  Напишіть відгук

  Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *